Jak ułatwić start dziecku w przedszkolu ?

Wskazówki dla rodziców jak ułatwić dziecku start w przedszkolu:

• W pierwszych dniach pobytu dziecka w miarę możliwości odbieramy je wcześniej ( dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje się bardzo długi).
  • Nie składamy obietnic, których nie możemy wypełnić - nie wolno mówić dziecku, że przyjdziemy po nie wcześniej, kiedy to jest niemożliwe.
  • Stosujemy zasadę krótkiego pożegnania - wydłużanie tego momentu powoduje napięcie emocjonalne, które kończy się rozpaczą dziecka.
  • Pozwalamy dziecku zabrać ulubioną zabawkę, aby przypominała mu dom.
  • Ujednolicamy działania wychowawcze dom  - przedszkole - wdrażamy dziecko do przestrzegania umów i zasad.
  • Nie wyręczamy dziecka - przyzwyczajamy do samoobsługi, pozwalamy dziecku samemu załatwić potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.
  • Przygotowujemy dziecku wygodny strój do samodzielnego ubierania się, który można pobrudzić pastelami czy farbami.
  • Cieszymy się i okazujemy zadowolenie z każdego przejawu samodzielności dziecka.
  • Zachowujemy cierpliwość.
  • Jesteśmy systematyczni i konsekwentni.
  • Dostarczamy dziecku doświadczeń przebywania z innymi dorosłymi, bycia bez mamy.
  • Umożliwiamy kontakty z innymi dziećmi.
  • Nie zabieramy dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, jeżeli zrobimy to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wymusić wszystko.
  • Nie wymuszamy na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.
  • Jeżeli dziecko przy pożegnaniu płacze, staramy się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata, rozstania z tatą są mniej bolesne.