Kalendarium

Czwartek, 2018-06-21

Imieniny: Alicji, Alojzego

Statystyki

 • Odwiedziny: 335132
 • Do końca roku: 193 dni
 • Do wakacji: 1 dzień

Jak wspierać rozwój mowy małego dziecka

 1. Zaobserwuj, czy twoje dziecko reaguje na dźwięki, ponieważ prawidłowy słuch jest warunkiem rozwoju mowy. Pamiętaj, że dziecko najpierw uczy się słuchać, a potem mówić. Słuch w procesie przyswajania mowy ma największe znaczenie.
 2. Zwracaj uwagę, czy dziecko podczas snu oddycha nosem. Jeżeli oddycha ustami, poproś pediatrę o ustalenie przyczyny. Nieprawidłowe oddychanie może być skutkiem obniżonego napięcia mięśniowego lub powiększonego migdałka.
 3. Mów do dziecka już od pierwszych chwil życia. Zawsze reaguj i nawiązuj  z dzieckiem rozmowę. Mów dziecku, co przy nim robisz i co dzieje się wokół niego.
 4. Zwracając się do dziecka, unikaj spieszczeń i przesadnych zdrobnień. Dostarczaj mu prawidłowego wzorca mowy.
 5. Mówiąc do dziecka, zwracaj uwagę, aby widziało twoją twarz – będzie wówczas miało okazję do obserwowania ruchu i układu ust oraz do naśladowania cię. Mimika jest też uniwersalnym sposobem komunikowania się dziecka ze światem.
 6. Unikaj podawani dziecku smoczka. Uważaj, by nie ssało palca. Następstwem tego mogą być wady zgryzu i w konsekwencji – wymowy. Jeżeli dziecko musi używać smoczka, pamiętaj, aby stosować go jak najkrócej, nie później niż do ukończenia pierwszego roku życia.
 7. Ucz dziecko poprzez zabawę, wykorzystując ku temu każdą sytuację, na przykład spacery, posiłki, zabiegi pielęgnacyjne, kąpiel, ubieranie. Wielokrotnie powtarzaj nazwy przedmiotów znajdujących się w jego otoczeniu, aby utrwalić wzorzec słuchowy słów.
 8. Śpiewaj dziecku piosenki, wyliczanki, ucz wierszyków i jak najczęściej baw się z nim , angażując zmysły: słuchu, wzroku i dotyku. Zadbaj również o jego rozwój ruchowy, który ma bezpośredni wpływ na prawidłowy przebieg rozwoju mowy.
 9. Opowiadaj dziecku bajki, czytaj książki, wierszyki – w ten sposób rozwiniesz jego wyobraźnię, rozbudzisz ciekawość poznawczą, a także usprawnisz uwagę, koncentrację i pamięć.
 10. Odpowiadaj na pytania dziecka cierpliwie i wyczerpująca, sam także zadawaj pytania, na przykład dotyczące przeczytanej bajki. W ten sposób wzbogacisz słownictwo dziecka, a także nauczysz je właściwego posługiwania się akcentem, rytmem i melodią, które maja wpływ na rozumienie wypowiedzi.
 11. Bądź uważnym słuchaczem, nie przerywaj dziecku i unikaj kończenia jego zdań. Dyskretnie poprawiaj pojawiające się błędy mowy i wymowy, nie krytykuj i nie ośmieszaj, naśladując jego sposób mówienia.
 12. Rozwijaj aktywność fizyczną dziecka, która wpływa na funkcjonowanie mózgu, zdolności poznawcze i intelektualne, a więc także na kształtowanie się umiejętności mowy. Zachęcaj dziecko do zabaw rozwijających sprawność dłoni    i paluszków na przykład lepienie, malowanie palcami, nawlekanie koralików, budowanie z klocków.